Günde 1 Saat

27580855 - background with rocks and butterfly

Dünyaya Yarada’nın saf güzelliği ve sevgisiyle geliyoruz. Doğduğumuz andan itibaren çevremizden yeni şeyler öğrenmeye başlıyor ve yeni görevler yükleniyoruz. Yaşımız ilerledikçe sorumluluklarımız artıyor ve içimizdeki saf sevgiyi bir mahkum gibi zihnimizin en derinlerine atıyoruz. Modern hayatta buna yaşam deneyimleri diyoruz aslında.

Zamanla gündelik yaşamımızdaki şeyler çok daha önemli sıralarda yer alıyor. Özümüzü unutarak kendimizi hapsediyoruz yeni dünyaya. Tıkanıyoruz, mutsuzluklarımızdan kaynaklı kaygılar yaşıyor, enerjimizi bloke ediyoruz.

Yeni dünyayı öğrenirken, içimizdeki saf sevgiyi de hatırlamalı ve özgür bırakmalıyız. Bunu ne kadar hızlı yaparsak huzura ve doğruya o kadar çabuk ulaşırız.

Özümüze dönmek için yeni dünyanın ördüğü duvarları kırmaya başlayalım. Çizdiğimiz sınırları kaldıralım ve Yaradan’ın içimize koyduğu armağanı ortaya çıkartalım.Bunun için sadece 1 saati kendimize ayırmamız yeterli. Kendimize armağan edeceğimiz 1 saat tüm günümüzü hatta tüm yaşamımızın daha sağlıklı olmasını sağlayacak.

Bahsettiğim bu 1 saati birçok kez duyduğunuza eminim. Peki, kaçımız bu 1 saatlik armağanı yaşam ritüeli haline getirdi?“Birkaç kez deneyip sonra bıraktıklarımızdan” bahsetmiyorum. Tıpkı Pazartesi günü diyete başlayıp Salı günü bırakmak gibi bir şey olur bu.

Hadi şimdi birlikte bu kaliteli 1 saati nasıl oluşturabiliriz ona bakalım.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Her zaman yanınızda günlük notlarınızı alabileceğiniz küçük bir not defteri taşıyın. Akıllı telefonlarımızdaki notepadlar aynı görevi görmez maalesef. Amacımız zaten teknolojiden biraz daha uzaklaşarak kendimizi bulmak.

 

-Sabahları 1 saat daha erken uyanabiliriz.

Kendimizi ödüllendirecek güzel bir kahvaltıyla güne başlamak bizi daha enerjik yapacaktır.

“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diye boşuna dememiştir Cemal Süreyya.

Hem sabahları daha enerji dolu oluyor beynimiz, enerji akımları daha kuvvetlidir. Yani enerjimiz beta düzeyindedir. Enerjinin beta düzeyinde olması yaptığımız her şeyi bilinçli yaptığımız anlamına gelir. Ya bu enerji Alfa düzeyindeyse, işte o zaman isteklerimiz, arzularımız, egolarımız devrededir. Yani bizi yoran negatif duyguların esiri olduğumuz, günlük yaşamımızı yönlendiren frekanstayızdır.

Emin olun sabahın enerjisi tüm günümüze yayılır.

 

-Sessizlik

Yani kendinizi dinlemek. Bu nasıl olacak?

Farklı meditasyon yöntemleriyle olabilir.

Kendinizle konuşabileceğiniz, içsel yolculuğunuzu yapabileceğiniz 1 saatlik meditasyon süresi.

Benim tavsiye edebilecek olduğum en iyi yöntem, nefes çalışmasıdır.

Çoğumuz doğru nefes almıyoruz. Halbuki yaşamımızı doğru nefes almaya borçluyuz. Ama her şey gibi onu da doğru yapmasını unutuyoruz.

 

-Olumlamalar

Kendiniz için kullanacağız güzel sözler…

Ah hangimizin hoşuna gitmez ki güzel sözler duymak. Sonuçta duygusal varlıklarız ve değerli olduğumuzu hissetmek mükemmel bir haz veriyor insana.

Bu görevi kimseye bırakmadan kendinize iltifat edin. Aynanın karşısına geçin ve tüm kusurlarınızla sevin. Bir süre sonra bedeninizde ve kendinizde kusur olarak gördüğünüz her şeyin aslında sizi tamamlayan şeyler olduğunu göreceksiniz ve böylece kendinizle barışacaksınız.

 

-İmgelemeler

Hayal kurmak.

Kim demiş hayal kurmak boş iştir diye. Onu diyeni getirin karşıma.

İnsanların hayalleri yoksa geleceği yoktur. Hayattaki her şey hayalini kurduğumuz şeylerin vücut bulmuş halidir.

Hem hayal kurmak evrenle bağlantı kurmaktır. Sen yürekten, saf duygularınla istersen evren de sana cömertliğini gösterir.

 

-Egzersiz

Muhakkak hayatımızın bir bölümünde spor yapmışızdır. Bunu araç olarak yapanlara spor yapıyor diyemiyorum ben maalesef.

Spor yapmak vücudumuza mutluluk sağlar. Esneme hareketleri, kısa bir yürüyüş bile gün içerisinde daha zinde olmamız için yeterlidir.

 

-Okumak

Her gün birkaç sayfa kitap okumanın yaşlanmayı geciktirdiğini biliyor muydunuz?

Ayrıca yeni kelimeler, bilgiler öğrenmek bizi daha özgür kılıyor.

Sorgulama ve anlama yetimizi geliştiren en basit zihin egzersizidir. Böylece zihnimiz beslenir ve nefes alır.

 

-Karalamak

Benim en sık uyguladığım bir yöntemdir. Ayrıca en etkili yöntemlerden biri olduğu düşüncesindeyim.

İçinizden geçen tüm kötü kelimeleri, kızgınlıklarınızı, hoşnutsuzluklarınızı kısaca içinizde biriktirdiğiniz negatif tüm duyguları yazın. Hatta kızdığınız, kırıldığınız birine, içinizde tutup söyleyemediğiniz şeyleri de yazın. Sonra tüm bu yazdıklarınızı karalayın ve atın. İsterseniz yakın. Zihninizi boşaltmak için ideal bir yöntem bence.

Hadi bunlardan bir tanesini yeni günde deneyelim.

PAYLAŞ
Sonraki YazıAşkı Çağıran Taşlar